EXLIPORC 51.2V Lifepo4 Battery Pack 15kWh Home Energy Storage with 10000 Cycles for Solar Powerwall Hybrid Systems
| Battery Type: | LiFePO4, Lithium Ion | System Voltage: | 48V/51.2 V |
| Output Power Range: | 5-10kW | Dimension (L*W*H): | 630*460*265mm |
| Weight: | 89kg | System Type: | Wall-Mounted, Floor-mounted |
| Type: | Split | Communication Port: | RS485, RS-232, Wifi, Bluetooth |
| Grid connection: | Hybrid Grid | Product name: | Home Energy Storage Battery System |
| Application: | Home Appliances | Warranty: | 5 Years |
| Keywords: | Battery Lithium Lifepo4 | BMS: | Built-in BMS Protection |
| Display: | LCD Touch Screen | Usage: | Slolar Energy System |
| OEM/ODM: | Accepatable |
Cost reduction and efficiency improvement + technology empowerment. Full-time technical support, making your photovoltaic business worry-free and earning 20% more.
Full coverage of 30+ global certifications such as TÜV/CE/UL, ensuring worry-free market access in Europe, America and Southeast Asia.
- Fully automatic production line with automatic cleaning of poles before welding of battery cells, making welding more reliable
- Twice automatic detection before welding and CCD detection after welding to ensure product quality
- Use cells of international brands to make battery more stable and reliable
- Maintenance free. Modular design for easy installation and capacity expansion.
- Long cycle life: 10,000 cycles
- Built-in smart BMS with multiple protection and communication functions
- Wide working temperature range and high reliability
- Multiple battery units can be connected in parallel, suitable for high energy storage applications
- Compatible with various charge controllers and inverters
- Widely used for off-grid solar system storage, telecom back-up, central data center, and more
| System Parameters | |
|---|---|
| Battery type | LFP |
| Total energy | 15kWh |
| Usable energy | ≥ 90% |
| Rated voltage | 51.2V |
| Operating voltage range | 44.8~57.6V |
| Charge mode | CC-CV |
| Rated charging/discharging current | 100A |
| Max. charging/discharging current | 200A |
| Max. units in parallel | 15 |
| General Parameters | |
| Communication | CAN/RS485/RS232 |
| Cycle Life | 10,000 cycles |
| Cooling | Natural |
| Operating temperature | Charge: 0℃~+55°C / Discharge: -20°C ~ +60°C |
| Humidity | 5%~95% |
| Installation | Wall-mounted / Floor stand |
| Max. operating altitude | 2000 m |
| Standard | UN38.3, ROHS, MSDS, CE |
Use Only The Highest Quality Batteries
Batteries that use the same standard as the country
Price advantage ≠ low quality: Large-scale production + direct purchase from the supply chain, procurement costs are 8-15% lower than peers, and tiered rebates are supported
We are based in Shenzhen, China, starting from 2011, selling to North America (50.00%), Northern Europe (10.00%), Southern Europe (5%), Central America (10.00%), Southeast Asia (10.00%), Eastern Europe (10.00%), South America (5.00%). There are total about 11-50 people in our office.
We specialize in Lithium ion battery, Sodium ion battery, Home Energy storage system, LiFePO4 battery BMS, LiFePO4 battery BMS.
EXLIPORC NEW ENERGY(SHENZHEN)CO.,LTD focuses on providing global with energy storage systems, lithium-ion batteries, inverters, and is a research and development, manufacturing, sales, operation and maintenance as one of the whole industry chain service providers.
Always a pre-production sample before mass production; Always final Inspection before shipment.
Accepted Delivery Terms: FOB, CFR, CIF, EXW, FAS, CIP, FCA, CPT, DEQ, DDP, DDU, Express Delivery, DAF, DES; Accepted Payment Currency: USD, EUR, JPY, CAD, AUD, HKD, GBP, CNY, CHF; Accepted Payment Type: T/T, L/C, D/P D/A, MoneyGram, Credit Card, PayPal, Western Union, Cash, Escrow; Language Spoken: English, Chinese, Spanish, Japanese, Portuguese, German, Arabic, French, Russian, Korean, Hindi, Italian.
-
GDelivery: Delivery was within agreed timeframe 60 days to Tasmania Quality: Battery is well made and everything works as it should, should last Design: Design is Fictional and Easy to move and has Easy Access Service: Tony Wen ,sales manager was patient and attentive and nothing was too much trouble made the purchase a pleasant experience and would happily deal with again 5 stars Tony. Bluetooth connection was tricky, had to install and uninstall app a couple of times before getting it to communicate but is working well now. I am Happy with Purchase and this is a professional company selling a Great product .Be confident buying from Exliporc .Will be a return customer.⭐⭐⭐⭐⭐
-
HI recently bought a great product, and I'm so happy with it!, They shipped it right on time, which is always a relief. I also have to give a shoutout to Rachel; she's an amazing sales representative!, She was super helpful and made the whole process so easy. I highly recommend this product and the company for their
-
Mle produit est arrivée en bonne état dommage pas de langage français sur le bms pas de technicien pour vous aidé a confirmer que certains paramètres sont juste par rapport a l'onduleur pas de notice d'utilisation papier que téléchargeable la garantie du produit ne tient pas compte du transport donc ci le colis arrivé avec des dégâts il veulent rien savoir d'après ce que j'ai Lu sur la garantie un tutoriel vidéo indisponible pour les réglages et branchement serait plus simple a comprendre plus efficace