Exliporc 10kWh 15kWh LiFePO4 ESS Battery Pack 51.2V 280Ah with 10000 Cycle Life and Built-in BMS Protection for Hybrid Grid Solar Home Energy Storage
Basic Properties
Place of Origin:
Guangdong, China
Brand Name:
Exliporc
Certification:
CE/RoHS/UN38.3/MSDS
Model Number:
LVB15WTC
Trading Properties
Minimum Order Quantity:
2
Price:
$834.90-1,087.90
Specifications
| Battery Type: | LiFePO4, LiFePO4 | System Voltage: | 48 V |
| Output Power Range: | 5-10kW | Dimension (L*W*H): | 820*460*285 Mm |
| Weight: | 124kg | System Type: | Wall-Mounted, Floor-mounted |
| Type: | Split | Communication Port: | RS485, RS-232, Wifi, Bluetooth |
| Grid connection: | Hybrid Grid | Product name: | Home Energy Storage Battery System |
| Application: | Home Appliances | Cycle life: | 10000 Times |
| Warranty: | 5 Years | Keywords: | Battery Lithium Lifepo4 |
| Voltage: | 48V/51.2V Optional | OEM/ODM: | Accepatable |
| BMS: | Built-in BMS Protection |
Product Description
Exliporc 10kWh 15kWh LiFePO4 ESS Battery Pack 51.2V 280Ah 300Ah Hybrid Grid Solar Home Energy Storage
Why Choose Exliporc LiFePO4 Battery
Cost reduction and efficiency improvement + technology empowerment. Full-time technical support makes your photovoltaic business worry-free and helps you earn 20% more.
Global Certifications: Full coverage of 30+ global certifications including TÜV/CE/UL, ensuring worry-free market access in Europe, America, and Southeast Asia.
- Fully automatic production line with automatic cleaning of poles before welding, making connections more reliable
- Twice automatic detection before welding and CCD detection after welding to ensure product quality
- Uses cells from international brands for enhanced stability and reliability
Product Images
Key Advantages
- Maintenance free with modular design for easy installation and capacity expansion
- Long cycle life: 10,000 cycles
- Built-in smart BMS with multiple protection and communication functions
- Wide working temperature range and high reliability
- Multiple battery units can be connected in parallel for high energy storage applications
- Compatible with various charge controllers and inverters
- Widely used for off-grid solar system storage, telecom backup, central data centers, and more
Technical Specifications
| System Parameters | |
|---|---|
| Battery type | LFP |
| Total energy | 15kWh |
| Usable energy | ≥ 90% |
| Rated voltage | 51.2V |
| Operating voltage range | 44.8~57.6V |
| Charge mode | CC-CV |
| Rated charging/discharging current | 100A |
| Max. charging/discharging current | 200A |
| Max. units in parallel | 15 |
| General Parameters | |
| Communication | CAN/RS485/RS232 |
| Cycle Life | 10,000 cycles |
| Cooling | Natural |
| Operating temperature | Charge: 0℃~+55°C / Discharge: -20°C ~ +60°C |
| Humidity | 5%~95% |
| Installation | Wall-mounted / Floor stand |
| Max. operating altitude | 2000 m |
| Standard | UN38.3, ROHS, MSDS, CE |
Quality Assurance
Use Only The Highest Quality Batteries: Batteries that use the same standard as the country.
Price Advantage ≠ Low Quality: Large-scale production + direct purchase from the supply chain reduces procurement costs by 8-15% compared to peers, with tiered rebates supported.
Customer Photos
Our Certifications
Frequently Asked Questions
Who are we?
We are based in Shenzhen, China, starting from 2011. We sell to North America (50.00%), Northern Europe (10.00%), Southern Europe (5%), Central America (10.00%), Southeast Asia (10.00%), Eastern Europe (10.00%), South America (5.00%). Our office has 11-50 people.
We are based in Shenzhen, China, starting from 2011. We sell to North America (50.00%), Northern Europe (10.00%), Southern Europe (5%), Central America (10.00%), Southeast Asia (10.00%), Eastern Europe (10.00%), South America (5.00%). Our office has 11-50 people.
What can you buy from us?
We specialize in Lithium ion battery, Sodium ion battery, Home Energy storage system, LiFePO4 battery BMS.
We specialize in Lithium ion battery, Sodium ion battery, Home Energy storage system, LiFePO4 battery BMS.
Why should you buy from us instead of other suppliers?
EXLIPORC NEW ENERGY(SHENZHEN)CO.,LTD focuses on providing global energy storage systems, lithium-ion batteries, and inverters. We are a research and development, manufacturing, sales, operation and maintenance provider serving the entire industry chain.
EXLIPORC NEW ENERGY(SHENZHEN)CO.,LTD focuses on providing global energy storage systems, lithium-ion batteries, and inverters. We are a research and development, manufacturing, sales, operation and maintenance provider serving the entire industry chain.
How can we guarantee quality?
Always provide a pre-production sample before mass production; Always conduct final inspection before shipment.
Always provide a pre-production sample before mass production; Always conduct final inspection before shipment.
What services can we provide?
Accepted Delivery Terms: FOB, CFR, CIF, EXW, FAS, CIP, FCA, CPT, DEQ, DDP, DDU, Express Delivery, DAF, DES;
Accepted Payment Currency: USD, EUR, JPY, CAD, AUD, HKD, GBP, CNY, CHF;
Accepted Payment Type: T/T, L/C, D/P D/A, MoneyGram, Credit Card, PayPal, Western Union, Cash, Escrow;
Language Spoken: English, Chinese, Spanish, Japanese, Portuguese, German, Arabic, French, Russian, Korean, Hindi, Italian
Accepted Delivery Terms: FOB, CFR, CIF, EXW, FAS, CIP, FCA, CPT, DEQ, DDP, DDU, Express Delivery, DAF, DES;
Accepted Payment Currency: USD, EUR, JPY, CAD, AUD, HKD, GBP, CNY, CHF;
Accepted Payment Type: T/T, L/C, D/P D/A, MoneyGram, Credit Card, PayPal, Western Union, Cash, Escrow;
Language Spoken: English, Chinese, Spanish, Japanese, Portuguese, German, Arabic, French, Russian, Korean, Hindi, Italian