48V/51.2V 280Ah/600Ah/628Ah LiFePO4 Lithium Battery Pack for Solar Energy Storage System with 15kWh/30kWh Capacity
Basic Properties
Place of Origin:
Guangdong, China
Brand Name:
EXLIPORC
Model Number:
15kWh/30kWh
Trading Properties
Minimum Order Quantity:
1
Specifications
| Battery Type: | LiFePO4 | System Voltage: | 48V/51.2 V |
| Output Power Range: | 5-10kW | System Type: | Wall-Mounted, Floor-mounted |
| Type: | Split | Communication Port: | CAN, RS-232, RS485 |
| Grid connection: | Hybrid Grid, Off Grid | Product name: | LifePO4 Lithium Battery |
| Voltage: | 48V/51.2V | Cycle life: | 8000 Times |
| Warranty: | 5YEARS | Keywords: | Battery Lithium Lifepo4 |
| OEM/ODM: | Acceptable | Battery type: | Lifepo4/lithium Battery |
| Apllication: | Solar Energy Storage Sysytem | Material: | Metal |
| Capacity: | 280Ah 600Ah 628Ah |
Product Description
48V/51.2V 280Ah/600Ah/628Ah LiFePO4 Lithium Battery Split Solar Energy Storage System Hybrid Grid 15kWh/30kWh
Why Choose EXLIPORC LiFePO4 Battery
Cost reduction and efficiency improvement + technology empowerment
"Full-time technical support, making your photovoltaic business worry-free and earning 20% more"
Global Certifications:
TÜV
CE
UL
Full coverage of 30+ global certifications for worry-free market access in Europe, America and Southeast Asia
- Fully automatic production line with automatic cleaning of poles before welding, making welding more reliable
- Twice automatic detection before welding and CCD detection after welding to ensure product quality
- Use cells of international brands to make battery more stable and reliable
Product Details
48V 280Ah 600Ah Lithium Battery Pack 15kwh 30Kwh 32kwh Solar Energy System Hybrid Grid 51.2V 628Ah LiFePO4 Storage Battery
Key Advantages
- Maintenance free with modular design for easy installation and capacity expansion
- Long cycle life: 10,000 cycles
- Built-in smart BMS with multiple protection and communication functions
- Wide working temperature range and high reliability
- Multiple battery units can be connected in parallel, suitable for high energy storage applications
- Compatible with various charge controllers and inverters
- Widely used for off-grid solar system storage, telecom backup, central data center, and more
Technical Specifications
| System Parameters | |
|---|---|
| Battery type | LFP |
| Total energy | 15kWh |
| Usable energy | ≥ 90% |
| Rated voltage | 51.2V |
| Operating voltage range | 44.8~57.6V |
| Charge mode | CC-CV |
| Rated charging/discharging current | 100A |
| Max. charging/discharging current | 200A |
| Max. units in parallel | 15 |
| General Parameters | |
| Communication | CAN/RS485/RS232 |
| Cycle Life | 10,000 cycles |
| Cooling | Natural |
| Operating temperature | Charge: 0℃~+55°C / Discharge: -20°C ~ +60°C |
| Humidity | 5%~95% |
| Installation | Wall-mounted / Floor stand |
| Max. operating altitude | 2000 m |
| Standard | UN38.3, ROHS, MSDS, CE |
Packing & Delivery
Use Only The Highest Quality Batteries
Batteries that use the same standard as the country
Price advantage ≠ low quality:
Large-scale production + direct purchase from the supply chain, procurement costs are 8-15% lower than peers, and tiered rebates are supported
Customer Photos
Our Certifications
About EXLIPORC
Frequently Asked Questions
Who are we?
We are based in Shenzhen, China, starting from 2011. We sell to North America (50.00%), Northern Europe (10.00%), Southern Europe (5%), Central America (10.00%), Southeast Asia (10.00%), Eastern Europe (10.00%), South America (5.00%). There are total about 11-50 people in our office.
What can you buy from us?
We specialize in Lithium ion battery, Sodium ion battery, Home Energy storage system, LiFePO4 battery BMS, LiFePO4 battery BMS.
Why should you buy from us not from other suppliers?
EXLIPORC NEW ENERGY(SHENZHEN)CO.,LTD focuses on providing global with energy storage systems, lithium-ion batteries, inverters, and is a research and development, manufacturing, sales, operation and maintenance as one of the whole industry chain service providers.
How can we guarantee quality?
Always a pre-production sample before mass production; Always final Inspection before shipment;
What services can we provide?
Accepted Delivery Terms: FOB, CFR, CIF, EXW, FAS, CIP, FCA, CPT, DEQ, DDP, DDU, Express Delivery, DAF, DES
Accepted Payment Currency: USD, EUR, JPY, CAD, AUD, HKD, GBP, CNY, CHF
Accepted Payment Type: T/T, L/C, D/P D/A, MoneyGram, Credit Card, PayPal, Western Union, Cash, Escrow
Language Spoken: English, Chinese, Spanish, Japanese, Portuguese, German, Arabic, French, Russian, Korean, Hindi, Italian
Accepted Payment Currency: USD, EUR, JPY, CAD, AUD, HKD, GBP, CNY, CHF
Accepted Payment Type: T/T, L/C, D/P D/A, MoneyGram, Credit Card, PayPal, Western Union, Cash, Escrow
Language Spoken: English, Chinese, Spanish, Japanese, Portuguese, German, Arabic, French, Russian, Korean, Hindi, Italian