EU 8000 Cycle LiFePO4 Battery 51.2V Wall-Mounted Home Power Lithium Iron Phosphate Battery with JK BMS
Basic Properties
Place of Origin:
Guangdong, China
Brand Name:
Exliporc
Certification:
CE/RoHS/UN38.3/MSDS
Model Number:
LVB15WTC
Trading Properties
Minimum Order Quantity:
2
Price:
RM 3,614.13-4,280.47
Specifications
| Features: | Long Cycle Life | Battery Type: | LiFePO4 |
| System Voltage: | 51.2 V | Output Power Range: | 10-20Kw |
| Dimension (L*W*H): | 710*480*365mm | Weight: | 126kg |
| System Type: | Wall-Mounted, Floor-mounted | Type: | Split |
| Communication Port: | CAN, RS-232, RS485 | Protection Class: | IP65 |
| Grid connection: | Hybrid Grid | Product name: | Lithium Iron Phosphate Lifepo4 Battery |
| Application: | Home Appliances | Battery cell: | 3.2V LifePO4 Cell |
| Warranty: | 5 Years | OEM/ODM: | Accepatable |
| Keywords: | Battery Lithium Lifepo4 | Usage: | Slolar Energy System |
| BMS: | Built-in |
Product Description
EU 8000 Cycle LiFePo4 Inverter Battery JK BMS 15KW 16KW 48V 51.2V 280Ah 314Ah Home Power Wall-Mounted Lithium Ion Battery
Why Choose EXLIPORC LiFePO4 Battery
Cost reduction and efficiency improvement + technology empowerment: Full-time technical support, making your photovoltaic business worry-free and earning 20% more.
Global certifications: Full coverage of 30+ global certifications including TÜV/CE/UL, ensuring worry-free market access in Europe, America, and Southeast Asia.
- Fully automatic production line with automatic cleaning of poles before welding, ensuring reliable connections
- Twice automatic detection before welding and CCD detection after welding to guarantee product quality
- Uses cells from international brands for enhanced stability and reliability
Send Enquiry!
Product Images
Key Advantages
- Maintenance free with modular design for easy installation and capacity expansion
- Long cycle life: 10,000 cycles
- Built-in smart BMS with multiple protection and communication functions
- Wide working temperature range and high reliability
- Multiple battery units can be connected in parallel for high energy storage applications
- Compatible with various charge controllers and inverters
- Widely used for off-grid solar system storage, telecom backup, central data centers, and more
Technical Specifications
| System Parameters | Specifications |
|---|---|
| Battery type | LFP |
| Total energy | 15kWh/16KWH |
| Usable energy | ≥ 90% |
| Rated voltage | 51.2V |
| Operating voltage range | 44.8~57.6V |
| Charge mode | CC-CV |
| Rated charging/discharging current | 100A |
| Max. charging/discharging current | 200A |
| Max. units in parallel | 15 |
| General Parameters | Specifications |
| Communication | CAN/RS485/RS232 |
| Cycle Life | 10,000 cycles |
| Cooling | Natural |
| Operating temperature | Charge: 0℃~+55°C / Discharge: -20°C ~ +60°C |
| Humidity | 5%~95% |
| Installation | Wall-mounted / Floor stand |
| Max. operating altitude | 2000 m |
| Standard | UN38.3, ROHS, MSDS, CE |
Additional Product Images
Quality Assurance
Use Only The Highest Quality Batteries: Batteries that use the same standard as the country.
Price advantage ≠ low quality: Large-scale production + direct purchase from the supply chain, procurement costs are 8-15% lower than peers, and tiered rebates are supported.
Customer Photos
Our Certifications
About Our Company
Frequently Asked Questions
Who are we?
We are based in Shenzhen, China, starting from 2011. We sell to North America (50.00%), Northern Europe (10.00%), Southern Europe (5%), Central America (10.00%), Southeast Asia (10.00%), Eastern Europe (10.00%), South America (5.00%). Our office has 11-50 people.
What can you buy from us?
We specialize in Lithium ion battery, Sodium ion battery, Home Energy storage system, LiFePO4 battery BMS, LiFePO4 battery BMS.
Why should you buy from us instead of other suppliers?
EXLIPORC NEW ENERGY(SHENZHEN)CO.,LTD focuses on providing global energy storage systems, lithium-ion batteries, and inverters. We are a research and development, manufacturing, sales, operation and maintenance provider covering the entire industry chain.
How can we guarantee quality?
Always provide a pre-production sample before mass production; Always conduct final inspection before shipment.
What services can we provide?
Accepted Delivery Terms: FOB, CFR, CIF, EXW, FAS, CIP, FCA, CPT, DEQ, DDP, DDU, Express Delivery, DAF, DES
Accepted Payment Currency: USD, EUR, JPY, CAD, AUD, HKD, GBP, CNY, CHF
Accepted Payment Type: T/T, L/C, D/P D/A, MoneyGram, Credit Card, PayPal, Western Union, Cash, Escrow
Languages Spoken: English, Chinese, Spanish, Japanese, Portuguese, German, Arabic, French, Russian, Korean, Hindi, Italian
Accepted Payment Currency: USD, EUR, JPY, CAD, AUD, HKD, GBP, CNY, CHF
Accepted Payment Type: T/T, L/C, D/P D/A, MoneyGram, Credit Card, PayPal, Western Union, Cash, Escrow
Languages Spoken: English, Chinese, Spanish, Japanese, Portuguese, German, Arabic, French, Russian, Korean, Hindi, Italian
Send Enquiry Today!