15kWh 51.2V Lifepo4 Lithium Battery Pack with 10000 Cycles for Home Energy Storage
Basic Properties
Place of Origin:
Guangdong, China
Brand Name:
EXLIPORC
Model Number:
LVB15WTC
Trading Properties
Minimum Order Quantity:
1
Price:
$751.41-979.11
Specifications
| Battery Type: | Lithium Ion | System Voltage: | 48V/51.2 V |
| Output Power Range: | 5-10kW(6.71-13.41hp) | Dimension (L*W*H): | 800*460*318 Mm(31.50*18.11*12.52in) |
| Weight: | 125kg(275.58lb) | System Type: | Wall-Mounted, Floor-mounted |
| Type: | Split | Communication Port: | CAN, RS-232, RS485 |
| Grid connection: | Hybrid Grid, Off Grid | Product name: | LifePO4 Lithium Battery |
| Voltage: | 48V/51.2V | Cycle life: | 10000 Times |
| Warranty: | 5YEARS | Keywords: | Battery Lithium Lifepo4 |
| OEM/ODM: | Acceptable | Battery type: | Lifepo4/lithium Battery |
| Capacity: | 100Ah/200ah/280Ah/300ah/400Ah | Apllication: | Solar Energy Storage Sysytem |
| Material: | Metal |
Product Description
15kWh Lithium Battery Pack 51.2v Lifepo4 IP65 Protection BMS for Home Wheeled Power Supply 10000 Cycles Battery Bank
Why Choose EXLIPORC Lifepo4 Battery
Cost reduction and efficiency improvement + technology empowerment. Full-time technical support, making your photovoltaic business worry-free and earning 20% more.
- Full coverage of 30+ global certifications such as TÜV/CE/UL, worry-free market access in Europe, America and Southeast Asia
- Fully automatic production line with automatic cleaning of poles before welding of battery cells, making welding more reliable
- Twice automatic detection before welding and CCD detection after welding to ensure product quality
- Use cells of international brands to make battery more stable and reliable
Product Images
Key Advantages
- Maintenance free. Modular design for easy installation and capacity expansion
- Long cycle life: 10000 times
- Built-in smart BMS with multiple protection and communication functions
- Wide working temperature range and high reliability
- Multiple battery units can be connected in parallel, suitable for high energy storage applications
- Compatible with various charge controllers and inverters
- Widely used for off-grid solar system storage, telecom back-up, central data center, etc.
Technical Specifications
| System Parameters | |
|---|---|
| Battery type | LFP |
| Total energy | 15kWh |
| Usable energy | ≥ 90% |
| Rated voltage | 51.2V |
| Operating voltage range | 44.8~57.6V |
| Charge mode | CC-CV |
| Rated charging/discharging current | 100A |
| Max. charging/discharging current | 200A |
| Max. units in parallel | 15 |
| General Parameters | |
| Communication | CAN/RS485/RS232 |
| Cycle Life | 10000 cycles |
| Cooling | Natural |
| Operating temperature | Charge: 0℃~+55°C / Discharge: -20°C ~ +60°C |
| Humidity | 5%~95% |
| Installation | Wall-mounted / Floor stand |
| Max. operating altitude | 2000 m |
| Standard | UN38.3, ROHS, MSDS, CE |
Quality Assurance
Use Only The Highest Quality Batteries
Batteries that use the same standard as the country
Batteries that use the same standard as the country
Price advantage ≠ low quality: Large-scale production + direct purchase from the supply chain, procurement costs are 8-15% lower than peers, and tiered rebates are supported
Customer Photos
Our Certifications