High Power ESS LiFePO4 600Ah 51.2V Hybrid Grid Home Energy Storage Battery System
| Battery Type: | LiFePO4, LiFePO4 | System Voltage: | 48V/51.2 V |
| Output Power Range: | 5-10kW(6.71-13.41hp) | Dimension (L*W*H): | 1200*760*520mm(47.24*29.92*20.47in) |
| Weight: | 360KG(793.66lb) | System Type: | Wall-Mounted, Floor-mounted |
| Type: | Split | Communication Port: | RS485, RS-232, Wifi, Bluetooth |
| Protection Class: | IP20 | Grid connection: | Hybrid Grid |
| Product name: | Home Energy Storage Battery System | Voltage: | 48V/51.2V Optional |
| Capacity: | 100Ah 200Ah 280Ah 300Ah 314Ah 600Ah 1000Ah | Battery cell: | LiFePO4 Cell |
| BMS: | Built-in BMS Protection | Usage: | Slolar Energy System |
| Application: | Home Appliances | OEM/ODM: | Accepatable |
| Keywords: | Battery Lithium Lifepo4 |
Cost reduction and efficiency improvement + technology empowerment. Full-time technical support makes your photovoltaic business worry-free and helps you earn 20% more.
- Full coverage of 30+ global certifications including TÜV/CE/UL for worry-free market access in Europe, America, and Southeast Asia
- Fully automatic production line with automatic cleaning of poles before welding for more reliable connections
- Twice automatic detection before welding and CCD detection after welding to ensure product quality
- Uses cells from international brands for enhanced stability and reliability
- Maintenance free with modular design for easy installation and capacity expansion
- Long cycle life: 10,000 cycles
- Built-in smart BMS with multiple protection and communication functions
- Wide working temperature range and high reliability
- Multiple battery units can be connected in parallel for high energy storage applications
- Compatible with various charge controllers and inverters
- Widely used for off-grid solar system storage, telecom backup, central data centers, and more
| System Parameters | |
|---|---|
| Battery type | LFP |
| Total energy | 15kWh |
| Usable energy | ≥ 90% |
| Rated voltage | 51.2V |
| Operating voltage range | 44.8~57.6V |
| Charge mode | CC-CV |
| Rated charging/discharging current | 100A |
| Max. charging/discharging current | 200A |
| Max. units in parallel | 15 |
| General Parameters | |
| Communication | CAN/RS485/RS232 |
| Cycle Life | 10,000 cycles |
| Cooling | Natural |
| Operating temperature | Charge: 0℃~+55°C / Discharge: -20°C ~ +60°C |
| Humidity | 5%~95% |
| Installation | Wall-mounted / Floor stand |
| Max. operating altitude | 2000 m |
| Standard | UN38.3, ROHS, MSDS, CE |
Use Only The Highest Quality Batteries that meet international standards.
Price advantage ≠ low quality: Large-scale production + direct purchase from the supply chain reduces procurement costs by 8-15% compared to peers, with tiered rebates supported.
We are based in Shenzhen, China, starting from 2011. We sell to North America (50.00%), Northern Europe (10.00%), Southern Europe (5%), Central America (10.00%), Southeast Asia (10.00%), Eastern Europe (10.00%), and South America (5.00%). Our office has 11-50 people.
We specialize in Lithium ion battery, Sodium ion battery, Home Energy storage system, LiFePO4 battery BMS.
EXLIPORC NEW ENERGY(SHENZHEN)CO.,LTD focuses on providing global energy storage systems, lithium-ion batteries, and inverters. We are a research and development, manufacturing, sales, operation, and maintenance provider serving the entire industry chain.
Always provide pre-production samples before mass production and conduct final inspection before shipment.
Accepted Delivery Terms: FOB, CFR, CIF, EXW, FAS, CIP, FCA, CPT, DEQ, DDP, DDU, Express Delivery, DAF, DES
Accepted Payment Currency: USD, EUR, JPY, CAD, AUD, HKD, GBP, CNY, CHF
Accepted Payment Type: T/T, L/C, D/P D/A, MoneyGram, Credit Card, PayPal, Western Union, Cash, Escrow
Languages Spoken: English, Chinese, Spanish, Japanese, Portuguese, German, Arabic, French, Russian, Korean, Hindi, Italian