16kWh 51.2V LiFePO4 Battery with 10000 Cycles for Household Energy Storage System
| Battery Type: | LiFePO4 | System Voltage: | 51.2 V |
| Output Power Range: | 5-10kW | Dimension (L*W*H): | 800*460*318 Mm |
| Weight: | 125kg | System Type: | Wall-Mounted, Floor-mounted |
| Type: | Split | Communication Port: | CAN, RS-232, RS485 |
| Protection Class: | IP65 | Grid connection: | Hybrid Grid |
| Product name: | LifePO4 Lithium Battery | Voltage: | 48V/51.2V Optional |
| Cycle life: | 10000 Times | Keywords: | Battery Lithium Lifepo4 |
| OEM/ODM: | Acceptable | Battery type: | Lifepo4/lithium Battery |
| Apllication: | Solar Energy Storage Sysytem | Material: | Metal |
Cost reduction and efficiency improvement + technology empowerment "Full-time technical support, making your photovoltaic business worry-free and earning 20% more"
Full coverage of 30+ global certifications such as TÜV/CE/UL, worry-free market access in Europe, America and Southeast Asia
- Fully automatic production line, automatic cleaning of poles before welding of battery cells, making welding more reliable
- Twice automatic detection before welding and CCD detection after welding to ensure product quality
- Use cells of international brands, to make battery more stable and reliable
| System Parameters | |
|---|---|
| Battery type | LFP |
| Total energy | 16kWh |
| Usable energy | ≥ 90% |
| Rated voltage | 51.2V |
| Operating voltage range | 44.8~57.6V |
| Charge mode | cc-cv |
| Rated charging/discharging current | 100A |
| Max. charging/discharging current | 200A |
| Max. units in parallel | 15 |
| General Parameters | |
| Communication | CAN/RS485/RS232 |
| Cycle Life | 10000 cycles |
| Cooling | Natural |
| Operating temperature | Charge: 0℃~+55°C / Discharge: -20°℃ ~ +60°C |
| Humidity | 5%~95% |
| Installation | Wall-mounted / Floor stand |
| Max. operating altitude | 2000 m |
| Standard | UN38.3, ROHS, MSDS, CE |
Batteries that use the same standard as the country
Price advantage ≠ low quality: large-scale production + direct purchase from the supply chain, procurement costs are 8-15% lower than peers, and tiered rebates are supported
Who are we?
We are based in Shenzhen, China, start from 2011, sell to North America (50.00%), Northern Europe (10.00%), Southern Europe (5%), Central America (10.00%), Southeast Asia (10.00%), Eastern Europe (10.00%), South America (5.00%). There are total about 11-50 people in our office.
What can you buy from us?
We specialized in Lithium ion battery, Sodium ion battery, Home Energy storage system, LiFePO4 battery BMS, LiFePO4 battery BMS.
Why should you buy from us not from other suppliers?
EXLIPORC NEW ENERGY(SHENZHEN)CO.,LTD Focus on providing global with energy storage systems, lithium-ion batteries, inverters, is a research and development, manufacturing, sales, operation and maintenance as one of the whole industry chain service providers.
How can we guarantee quality?
Always a pre-production sample before mass production; Always final Inspection before shipment;
What services can we provide?
Accepted Delivery Terms: FOB, CFR, CIF, EXW, FAS, CIP, FCA, CPT, DEQ, DDP, DDU, Express Delivery, DAF, DES;
Accepted Payment Currency: USD, EUR, JPY, CAD, AUD, HKD, GBP, CNY, CHF;
Accepted Payment Type: T/T, L/C, D/P D/A, MoneyGram, Credit Card, PayPal, Western Union, Cash, Escrow;
Language Spoken: English, Chinese, Spanish, Japanese, Portuguese, German, Arabic, French, Russian, Korean, Hindi, Italian